Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

W co się bawić z niemowlakiem - 7 zabawek wspomagających rozwój

2020-10-12
W co się bawić z niemowlakiem  - 7 zabawek wspomagających rozwój

Zabawki wspierające rozwój

Na rynku dostępne jest mnóstwo kolorowych, grzechoczących, grających i świecących zabawek. Często spotkać można się z przekonaniem, że im więcej takich cech posiada zakupiony drobiazg, tym ciekawszy jest on dla dziecka. Nie jest to jednak prawdą. U maluchów najlepiej jest stymulować jeden, najwyżej dwa zmysły, w tym samym czasie. Oznacza to, że jednoczesne dostarczenie bodźców słuchowych, wzrokowych, dotykowych i innych może doprowadzić do przestymulowania niemowlęcia i sprawić, że stanie się zmęczone i niespokojne. 

Nie oznacza to jednak całkowitej konieczności zrezygnowania z zabawek. Mądrze dobrane wspomagają rozwój i pozwalają rodzicom i maluchom jeszcze bardziej cieszyć się ze wspólnie spędzanego czasu. 

7 zabawek, w których zakocha się niemowlę

Najmłodsi uwielbiają zabawki. W połączeniu z uwagą i zachętami rodzica lub opiekuna stają się one dla nich pomocą w prawidłowym rozwoju umysłowym i fizycznym. Oto zabawki sensoryczne dla maluchów, które wspierają i bawią w tym samym czasie.

1. Karty kontrastowe

Wielu rodziców zastanawia się od czego zacząć stymulowanie zmysłów swojego dziecka. Nie wszyscy jednak znają specyfikę poznawania świata przez niemowlęta. Początkowo ich wzrok nie sięga daleko. Nie jest też zbyt ostry. Zbyt głośne dźwięki za to męczą rozwijający się słuch. Ponadto niemowlęta na początku swej życiowej drogi nie potrafią jeszcze dobrze chwytać. Dlatego najlepiej sprawdzają się zabawki ciche, które delikatnie stymulują wzrok malucha. Do tego celu najlepsze są książeczki dla niemowląt lub odpowiednie karty. Muszą one jednak być odpowiednio zaprojektowane.

Karty kontrastowe to idealna propozycja na początek. Wyraziste, głównie czarno-białe, kompozycje wzorów i obrazków są zauważalne nawet dla dzieci tuż po urodzeniu. Pomagają więc ćwiczyć wzrok na przykład poprzez śledzenie nim kart, które rodzic powoli przesuwa w różne strony. Pozwalają one również sprawdzić na jaką odległość niemowlę widzi wyraźnie, a później będą wspierać malucha w wyodrębnianiu elementów z widzianej całości.

2. Wyjątkowe maskotki

Jednymi z pierwszych zabawek, które otrzymuje maluch od swoich opiekunów i rodziny są maskotki. Często wybór pada na kolorowe i głośno grające pluszaki, które szybko mogą prowadzić do przestymulowania niemowlęcia. Znacznie lepszą opcją jest postawienie na specjalne sensoryczne zabawki, na przykład, różową króliczkę z metkami. Podobnie jak w przypadku przedstawionych wcześniej kart kontrastowych, maskotka ta posiada czarno-białe wzory, które przykują dziecięcy wzrok. Miękka faktura oraz delikatnie szeleszczące uszy i spódniczka zainteresują malucha zachęcając go do sięgnięcia po pluszaka, co zaowocuje rozwojem mięśni rączek.

3. Kostka sensoryczna

Miękkie zawieszki do wózka i łóżeczka często kuszą rodziców wzorami i kolorami. Pozwalają zainteresować leżące dziecko, które bez nich mogłoby się nudzić. Zabawki tego typu zazwyczaj sprawdzają się nie tylko w formie zawieszek, ale również swobodnie. Przykładem elementu, który doskonale działa zarówno wisząc, jak i w swej swobodnej formie jest kostka sensoryczna - bocian. Ta szara zabawka sensoryczna dla niemowląt stworzona została tak, aby maluch mógł ją bez problemu dotykać, gryźć i cieszyć się ciekawymi wstążeczkami.

4. Niezwykłe piłeczki

Piłeczki świetnie sprawdzają się w zabawach z każdym dzieckiem. Zestaw piłek jeżyków jest jednak wyjątkowy. Pozwala maluszkowi poznawać różne faktury i kształty, doskonale nadaje się do gryzienia, można go również zabrać do kąpieli. Dzięki konieczności chwytania rozwijają się młode mięśnie i paluszki. Zabawka ta pomaga również podczas ząbkowania.

5. Dotykowe memo

Dla odrobinę starszych dzieci polecić można memo dotykowe w woreczku. Taka zabawka pozwala na ćwiczenia paluszków i rozpoznawanie różnorodnych faktur i wzorów materiału. Odnalezienie dwóch klocków, które są jednakowe w dotyku jest więc świetną rozrywką i wyzwaniem.

6. Sensoryczna piłka

Piłki są tak wyjątkową zabawką, iż pojawiają się w tym zestawieniu dwukrotnie. Sensoryczna piłka kauczukowa So'pure doskonale sprawdza się u niemowląt, które lubią gryźć oraz poznawać świat rączkami. Różnorodne wzory, dziurki, jasne kolory i ciekawa tekstura zachęcają malucha do zabawy i poznawania nowych bodźców.

7. Zabawki sensoryczne idealne dla maluchów

Działanie, jakie mają zabawki sensoryczne jest jedyne w swoim rodzaju. Ich twórcy dopasowują je do wieku niemowląt wskazując, które najlepiej sprawdzą się w konkretnym stadium rozwoju. Wśród nich znaleźć można różnorodne elementy. Książeczki dla niemowląt, grające karuzelki na łóżeczko, grzechotki dla dzieci i wiele, wiele innych zabawek wspomaga rozwój i pozwala cieszyć się wspólnie spędzanym czasem.

 Wybierając zabawki sensoryczne dla swojego malucha warto poszukiwać tych, które przysłużą się jego rozwojowi. Najlepiej jest postawić na sprawdzone opcje, które dostarczają odpowiednią ilość bodźców.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel