Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

W jaki sposób zapewnić dziecku bezpieczeństwo w domu? Bramki zabezpieczające, ochraniacze i inne rozwiązania

2023-03-07
W jaki sposób zapewnić dziecku bezpieczeństwo w domu? Bramki zabezpieczające, ochraniacze i inne rozwiązania

Małe dzieci w intensywny sposób poznają otoczenie wszelkimi zmysłami, przez co też mogą być narażone na wiele niebezpieczeństw, nawet w domowym zaciszu. Przysłowiowe "oczy dookoła głowy" rodzica nie wystarczają, dlatego warto zadbać o bezpieczny dom. Jest na to prosty sposób - odpowiednie akcesoria ochronne. Praktyczne bramki zabezpieczające, ochraniacze na łóżeczka czy zabezpieczenia do szafek, drzwi i kontaktów to jedne z propozycji. Sprawdź, jak stworzyć dziecku bezpieczną domową przestrzeń.

Bezpieczny pokój dziecięcy i inne domowe pomieszczenia

Szukając rozwiązań na domowe bezpieczeństwo dla najmłodszych, warto rozpocząć od ich własnego pokoiku, sypialni. Już samo łóżeczko niemowlęce czy dziecięce, choć będące konstrukcją dedykowaną dla najmłodszych, powinno zostać odpowiednio zabezpieczone. Specjalny ochraniacz do łóżeczka to nie tylko podniesienie estetyki miejsca snu. Przede wszystkim ochraniacze na łóżeczko pozwalają uniknąć uderzenia się o szczebelki czy inne twarde elementy. Dodatkowo mogą także zapobiegać blokownia się rączek czy nóżek między szczeblami, co zdarza się zwłaszcza młodszym maluchom.

Jednak w pokoiku dziecięcym nie tylko ochraniacze na łóżeczka są ważne. Warto tu zastosować także inne drobne, ale wyjątkowo przydatne zabezpieczenia, sprawdzające się również w każdym innym wnętrzu w domu. Są to przede wszystkim:

  • zabezpieczenia do szafek i szuflad, pomagające uniknąć przytrzaśnięcia paluszków, wspinania się czy wyciągania przedmiotów ze środka,
  • osłony kantów, narożników - wspierające ochronę przed niebezpiecznymi uderzeniami,
  • zabezpieczenia drzwi oraz okien, chroniące przed niepowołanym otwarciem,
  • osłonki na kontakty, przewody i inne elementy elektryczne.

Elementy takie jak zabezpieczenia do szafek są także kluczowe w łazience czy kuchni, by uchronić dziecko przed dostępem do niebezpiecznych środków czystości i innych elementów, albo też otwieraniem lodówki. W sklepie Ekomaluch.pl znajdziesz sprawdzone zabezpieczenia przydatne w domu, w którym mieszka maluch. Warto dobrze rozplanować montaż zabezpieczeń i przeliczyć potrzebne akcesoria, zanim złoży się na nie zamówienie.

Bramki zabezpieczające dla dzieci

Dobrą praktyką przy małym dziecku w domu jest wydzielenie przestrzeni, w której może się ono bezpiecznie poruszać oraz tych miejsc, gdzie wstęp jest zakazany lub warunkowy. Oczywiście nie można liczyć, że raczkujący maluch czy odważnie stawiający pierwsze kroki roczniak będzie słuchał, jednak od tego są właśnie bramki zabezpieczające dla dzieci. Pozwalają one na zamknięcie przejścia dla malucha, jednocześnie umożliwiając przechodzenie dorosłym abo starszym dzieciom. Sprawdzają się jako:

  • barierka zabezpieczająca na schody w górnej części, pomagająca uniknąć upadku,
  • bramka zabezpieczająca schody, wejście na nie, pozwalająca ustrzec dziecko przed wspinaniem się,
  • bramki zabezpieczające przejście przez drzwi, na przykład do kuchni, łazienki, wyjście z pokoju dziecięcego.

Nowoczesne bramki mogą być nawet montowane bez użycia śrub czy gwoździ, a przy okazji pasują estetyką do współczesnych wnętrz. Wybierając produkt tego typu, należy dostosować jego szerokość oraz wysokość do miejsca montażu. Bardzo ważna jest również sama instalacja bramki zabezpieczające na schody czy inne przejście - jedynie zgodna z zaleceniami może zapewnić pełne bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo dziecka w domu - FAQ

Zastanawiasz się jeszcze nad innymi zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem dziecka w domowym zaciszu? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pozwolą Ci na rozwianie wielu wątpliwości.

Jakie zagrożenia mogą spotkać dzieci w domu?

Aby zadbać o domowe bezpieczeństwo dziecka, warto zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. W zależności od wieku dziecka mogą być nimi niebezpieczne substancje chemiczne, leki, rośliny doniczkowe, ostre przedmioty, śliska podłoga, niezabezpieczone szafki, szuflady czy schody, naczynia i inne przedmioty ułożone na wysokości, ale w zasięgu rąk dziecka. Poważnym zagrożeniem jest również elektryczność, wysokość - otwarte okna czy balkon.

Jak rozmawiać z dziećmi o domowych niebezpieczeństwach?

Bardzo ważne jest dobranie słownictwa oraz sposobu przekazu do wieku dziecka. Wiadomo jednak, że pewna świadomość konsekwencji przychodzi dopiero w wieku kilku lat, dlatego trzeba stosować zabezpieczenia domowe. W żadnej sytuacji nie można brać za pewnik, że dziecko nie będzie próbowało niebezpiecznych zachowań, gdy zostanie samo. Istnieje wiele książeczek, zeszytów ćwiczeń oraz innych publikacji o walorach edukacyjnych, które można poznawać wraz z dzieckiem, ucząc go podstaw bezpieczeństwa.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel