Wyciszanie dziecka przed snem – jakie rytuały warto wprowadzić?
Wieczorne rytuały – jak wyciszyć dziecko przed snem?
Położenie dziecka spać nie zawsze jest łatwym zadaniem, jednak będzie o wiele prostsze, jeśli stworzysz wieczorną rutynę, którą będzie można zastosować zarówno w domu, jak i na wakacjach czy u babci.
Zaciemnienie mieszkania
Już na 2-3 godziny przed snem warto ograniczyć jasne światło. Późną jesienią i zimą to proste – wystarczy włączyć małe lampki, zamiast górnego oświetlenia. Większym problemem okazują się okresy, kiedy dni są bardzo długie, a słońce zachodzi późno. Wtedy z pomocą przychodzą rolety lub zasłony zaciemniające, które tworzą lekki półmrok, a przy okazji przytulniejszą i intymniejszą atmosferę.
Kojąca muzyka i projektor
Wieczorem warto postawić na spokojne zabawy takie jak układanki i klocki, a w przypadku nieco starszych dzieci prace plastyczne. Świetnym pomysłem będzie włączenie kojącej muzyki, która pomoże maluchowi w wyciszeniu. Zarówno niemowlakom, jak i starszakom można włączyć również projektor, który oprócz muzyki emituje kolorowe, spokojne światełka. Patrzenie na nie działa uspokajająco.
Wieczorna kąpiel
Ciepła kąpiel jest dla dzieci jednym z najważniejszych wieczornych wydarzeń i istotnym elementem rutyny. Powinna odbywać się mniej więcej o tej samej porze i sprzyjać wieczornemu wyciszeniu. Temperatura w łazience musi być nieco wyższa niż w pozostałych częściach domu. Warto zadbać również o światło, które nie powinno być zbyt jasne. W przeciwnym razie kąpiel może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego i pobudzić dziecko.
Delikatny masaż
Tuż po wieczornej kąpieli warto przeprowadzić łagodny masaż ciała. W przypadku niemowlaków najlepiej jeszcze w ciepłej łazience, jeśli tylko jest taka możliwość, ale dobrym miejscem jest też miękkie łóżko dziecięce. Szczególnie wskazany jest masaż Shantala, polegający na delikatnym głaskaniu i uciskaniu ciała malucha ciepłymi dłońmi. Należy skupić się na plecach, brzuchu, rękach i nogach, wykonując ruchy wzdłuż mięśni i w stronę serca. Taki masaż skutecznie relaksuje, poprawia jakość snu i wzmacnia więź z rodzicem.
Wspólne czytanie w łóżku
Czytanie z dzieckiem w łóżku przynosi wiele korzyści dla jego rozwoju. To piękne wspólne chwile, które pomagają pogłębić więź emocjonalną z opiekunem, rozwinąć słownictwo i zdolności poznawcze, a przede wszystkim uspokoić się po wymagającym, pełnym wydarzeń dniu. Książki, które najlepiej wpiszą się w wieczorny rytuał usypiania, to spokojne, kojące opowieści, które nie wywołują strachu i innych silnych emocji. Podczas czytania ważna jest też fizyczna bliskość rodzica, dlatego nawet dla najmłodszych dzieci warto od razu kupić większe łóżko, na przykład z wygodnym, wysokiej jakości materacem Hilding o rozmiarze 80x200: https://sennamaterace.pl/107-materace-80x200. Ważne, by łóżko było komfortowe, przystosowane do wspólnego wypoczynku.
Szeptanie i śpiewanie
Ostatnim punktem wieczornej rutyny może być szeptanie dziecku do uszka miłych, uspokajających i wzmacniających słów, mówiących o miłości, wsparciu i bezpieczeństwie. Podczas usypiania dużą rolę odgrywają też kołysanki. Śpiewanie przez mamę lub tatę kojących piosenek pomaga w wyciszeniu i zbudowaniu poczucia bezpieczeństwa. Dodatkową korzyścią wynikającą z codziennego śpiewania jest pozytywny wpływ na rozwój słuchu i mowy, ponieważ dziecko już od początku ma szansę poznać różne dźwięki, rytm i melodię.
Wieczorna rutyna – sposób na dobry sen
Stworzenie rytuału usypiania, który będziecie w swojej rodzinie powtarzać każdego dnia, to świetny sposób na budowanie więzi, ukojenie malucha i pomoc w szybkim zapadnięciu w głęboki sen. Bardzo ważne, by rutyna wieczorna była dostosowana do trybu życia i potrzeb rodziny. Przed wprowadzeniem jej w życie można dowolnie ustalić, w jakiej kolejności będziecie wykonywać poszczególne czynności, a także łączyć je ze sobą, na przykład śpiewając kołysanki podczas masażu lub słuchając kojącej muzyki przy kąpieli.
Liczy się przede wszystkim cel, czyli stworzenie poczucia bezpieczeństwa związanego z przewidywalnością i bliskością opiekuna. Dzięki wieczornej rutynie niewiele więcej potrzeba, żeby utulić dziecko do snu. Wystarczy wygodne łóżeczko, niewysoka poduszka i przewiewna kołderka, zapewniająca dobrą termoregulację. Jeśli szukasz komfortowego materaca, który będzie dostosowany do potrzeb dziecka, zobacz ofertę sklepu: https://sennamaterace.pl, będącego autoryzowanym dystrybutorem wysoko ocenianych materacy Hilding.