Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wyjazd na kolonie - jak przygotować do niego dziecko?

2023-01-12
Wyjazd na kolonie - jak przygotować do niego dziecko?

Wysłanie dziecka na jego pierwsze kolonie to bardzo trudna decyzja do podjęcia. Istotne jest, aby była ona podejmowana zarówno przez rodzica, jak i przez dziecko - tak, aby obie strony czuły się komfortowo i mogły odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak przygotować dziecko na kolonie.

Co warto robić, a czego unikać?

Przed wysłaniem dziecka na kolonie należy przeprowadzić z nim rozmowę - pamiętając o tym, aby była ona pozytywnie ukierunkowana. należy mówić i opowiadać o wszystkich pozytywnych stronach jakie wiążą się z tego typu wyjazdem. Dziecko powinno być nastawione na pozytywne przeżycia, nowe znajomości i mnóstwo fajnej zabawy. Przed wyjazdem, a także w czasie trwania kolonii powinno się podbudować dziecko i utwierdzić je w przekonaniu, że wyjazd na kolonie z rówieśnikami jest rewelacyjną przygodą, z której trzeba korzystać. Czasami bywa tak, że rodzice zaczynają tęsknić za dzieckiem lub pakują swoim pociechom rodzinne zdjęcia lub nawet fotografie zwierzaka. Dzieci same ocenią jak silna jest ich tęsknota, jednak rodzic nie powinien jako pierwszy poruszać tego tematu, ponieważ takie sygnały wzbudzą w dziecku niepotrzebne poczucie strachu. Tęsknota jest oczywiście w pełni normalnym, a nawet pozytywnym zjawiskiem, jednak rozczulanie się może sprawić, że dziecko dużo gorzej zniesie rozłąkę.

Jak przygotować się do pierwszych kolonii dziecka?

Wysyłając dziecko na pierwsze samodzielne wakacje powinno się wspólnie z nim ustalić formę oraz miejsce wypoczynku. Pierwsze kolonie dziecka powinny odbywać się możliwie jak najbliżej od domu, a forma ich realizacji powinna interesować przede wszystkim dziecko, a nie rodzica. Jest to pierwszy krok do tego, aby dziecko było zadowolone z wyjazdu. Bardzo istotne jest także to, żeby wspólnie omówić wszelkie obawy, które towarzyszą dziecku. Nowa sytuacja niemal zawsze budzi pewne ubawy - szczególnie u najmłodszych. Dziecko na kolonii oprócz rozłąki z rodzicami, i tęsknoty za domem, obawia się przede wszystkim:

  • samotności,
  • braku akceptacji ze strony rówieśników,
  • czy też nieodnalezienia się w nowej sytuacji.

Często dobrym pomysłem okazuje się zorganizowanie wyjazdu na kolonie wraz z kolegą, koleżanką, lub rodzeństwem. Takie rozwiązanie sprawi, że dziecko już na samym starcie będzie miało chociaż jedną osobę, przez którą będzie w pełni akceptowane i lubiane. Wybranie takiej opcji z pewnością zmniejszy poziom lęku oraz obawę przed brakiem akceptacji ze strony otoczenia.

Co zapakować do walizki dziecka?

Zazwyczaj przed wysłaniem dziecka na kolonie rodzice otrzymują listę rzeczy, które należy spakować. Wspólne zakupy i przygotowania mogą stanowić ważny element przygotowań do wyjazdu. Bez wątpienia dziecko powinno uczestniczyć w przygotowywaniu i pakowaniu rzeczy - głównie ze względu na to, że po przyjeździe do miejsca docelowego będzie ono świadome co ma w walizce, oraz gdzie znajdują się poszczególne przedmioty. W przypadku najmłodszych uczestników kolonii kadra pomaga rozpakować i spakować walizki, jednak czynny udział dziecka kształtuje jego samodzielność. Znajomość spakowanej garderoby sprawia, że pierwsza kolonia dziecka od razu staje się łatwiejsza i bardziej komfortowa. Wychowawcy zazwyczaj pilnują tego, aby podopieczni ubrali się adekwatnie do panujących warunków pogodowych, co nie zmienia faktu, że kolonijny wyjazd daje dziecku możliwość pełnego decydowania o wyborze stroju. Dla niektórych dzieci może być to nowość, ponieważ tą czynnością najczęściej zajmują się rodzice. Warto pamiętać o tym, aby na wyjazd pakować takie ubrania, które mogą się zniszczyć lub poplamić, ponieważ dziecko nie będzie przeżywało straty i nie będzie rozmyślało nad tym, co powiedzą rodzice.

Co zrobić, gdy dziecko płacze?

Wyjazd na kolonie nie zawsze musi się dziecku podobać - nawet jeśli była to jego wymarzona forma spędzania wakacji. Jak pocieszyć dziecko na kolonii, kiedy nie czuje się tam komfortowo? Bardzo ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem o wyznaczonej porze, a w trakcie tych rozmów wysłuchać jego całej wypowiedzi i ewentualnie postarać się zmienić temat na bardziej radosny i poprawiający dziecku nastrój. Ważne jest również, aby zwracać się do dziecka wyrażeniami, które sprawią, że poczuje się gotowe do kontynuowania swojej przygody. Istotne jest także, aby wspomnieć, że jeśli podejmujemy się jakiegoś wyzwania, to trzeba dołożyć wszelkich starań, aby je ukończyć. Jeśli dziecko skarży się, że nie chce spędzać czasu na koloniach z powodu braku przyjaciół, to warto przypomnieć mu jakie atrakcje jeszcze przed nim i lekko nakłonić do zawarcia nowych znajomości.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel