Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zabawki sensoryczne dla najmłodszych - cechy szczególne i wybór odpowiedniego produktu.

2020-07-31
Zabawki sensoryczne dla najmłodszych - cechy szczególne i wybór odpowiedniego produktu.

Rozwój malucha

Samoistotny oraz wspomagany rozwój malca uzależniony jest od wielu czynników. Do najważniejszych cech, które powinny zostać ukształtowane nalezą m.in.:

- sensoryka, 

- motoryka, 

- intelekt, 

- pamięć, 

- logiczne myślenie, 

- sfera emocjonalna, społeczna,

- cechy fizjologiczne,

- orientacja i koordynacja, itp. 

Każdy z wyżej wymienionych elementów musi zostać odpowiednio stymulowany, a dostarczane ze środowiska zewnętrznego bodźce umożliwiają nabywanie prawidłowych zachowań oraz ich modelowanie. 

Rozwój dziecka a zabawa

Jak wiadomo, naturalnym środowiskiem dziecka jest świat zabawy. To dzięki tego rodzaju aktywnościom maluch nabywa pewne umiejętności, jak również poznaje, doświadcza, zapamiętuje i powtarza. Gra i zabawa oraz wykorzystywane do niej akcesoria w sposób naturalny uwidaczniają młodej osobie pewne cechy i zależności, a także wymuszają na niej wykonywanie konkretnego rodzaju ruchów i działań. Rozsądnie i pomysłowo dobrane zabawki uczą przede wszystkim: manualności, kreatywności, wzbogacają wyobraźnię oraz pozwalają w sposób ciekawy poznać świat. 

Jednymi z najbardziej pożądanych przyrządów codziennej nauki maluchów są zabawki sensoryczne dla dzieci. Czym one się charakteryzują? Które zabawki przypadną do gustu każdemu maluchowi? 

Sensoryczne zabawki dla najmłodszych

Produkty przeznaczone dla maluchów wzbogacają wiedzę i dostarczają wielu pozytywnych doświadczeń. W pokoiku każdego dziecka powinny znaleźć się zabawki sensoryczne. Czym one się charakteryzują? Które zabawki w szczególny sposób wzbogacą i przyśpieszą rozwój?

Ciekawe, atrakcyjne oraz wzbogacające wiedzę i wzrost każdego malca produkty, powinny charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami. Idealnie dobrana zabawka działa na wiele ludzkich zmysłów. Podczas działań absorbuje dotyk, wzrok, słuch, węch, a także smak. Akcesoria te wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, systemów i opcji, dzięki którym możliwe jest odkrywanie i rozwijanie zdolności fizycznych, psychicznych i intelektualnych. 

Przykładem atrakcyjnych i lubianych produktów są m.in.:

Melissa, drewniane klocki sensorycznehttps://www.ekomaluch.pl/product-zul-41640-Melissa-Drewniana-ukladanka-sensoryczna-z-futerkiem.html - układanka, która przyciągnie wzrok każdego bobasa. Pierwsze puzzle, dzięki którym maluch kształtuje wyobraźnię, dotyk, czucie powierzchowne, jak również pamięć i logiczne myślenie. Produkt ponadto rozwija motorykę oraz manualność dziecka. Artykuł jest wykonany z trwałego, estetycznego, bezpiecznego materiału, który posłuży maluchowi przez długie lata.

kostka sensoryczna dla malucha - to idealna zabawka dla niemowlaków. Miękki, przyjemny w dotyku materiał zachęca do obracania artykułem, jak również odkrywania kolorów, znaków czy wzorów. Podczas zabawy możliwe jest również dostrzeżenie dźwięków, jak również ich rozróżnianie. Dokładny opis zabawki znajduje się w katalogu produktów - https://www.ekomaluch.pl/product-zul-38080-Kostka-sensoryczna-Serduszka-szare-tlo.html

książeczki edukacyjne, których przykładem jest https://www.ekomaluch.pl/product-zul-59347-CzuCzu-Dzwieki-Pojazdy-1.html - zabawka, na której stronach znajdują się różnego rodzaju urządzenia mechaniczne, wydające odpowiednie dźwięki i hałasy. Dzięki, tego rodzaju akcesoriom możliwe jest przyswajanie wiadomości, nauka rozróżniania dźwięków, kształtowanie zmysłu wzroku oraz dotyku. 

wiele innych. 

Jak wybrać odpowiednią zabawkę sensoryczną?

Wybór właściwego produktu może być dla niektórych czynnością kłopotliwą. Jednakże poniżej przedstawione wskazówki pomogą trafnie określić rodzaj pożądanej zabawki, jak również dopasować ja do konkretnego dziecka. Dobrze wyposażony sklep z produktami dziecięcymi, gwarantuje świetną zabawę, a także satysfakcję i zadowolenie z zakupionego przedmiotu. 

Jak wybrać odpowiedni produkt? Czym kierować się podczas zakupu? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Sensoryczna zabawka powinna być przede wszystkim dopasowana do obecnego poziomu rozwojowego malucha. Ważnym, jest, aby w sposób indywidualny określić cechy osobowości, braki lub założenia podopiecznego. Wśród najważniejszych czynników warunkujących dobór przedmiotu są m.in.:

- wiek dziecka, 

- sprawność manualną, 

- poziom intelektu, 

- charakter, 

- zainteresowania i predyspozycje, 

- możliwości, 

- możliwości finansowe rodziców, 

- wiele innych. 

Podczas zakupu należy również zwrócić uwagę na kilka cech zabawek, którym są przede wszystkim: materiał wykonania, jakość, przeznaczenie, funkcje, dodatkowe opcje czy opinie innych użytkowników. Ważnym jest, aby zabawka sensoryczna trafiła również w gusta poszczególnych dzieci

Podejmując się zakupu produktu, który ma wspierać rozwój młodego człowieka warto stosować również kilka ważnych i określonych zasad. 

1. Dobór funkcjonalności do wieku malucha. 

Góruje tu zasada stopniowania trudności, jak również ilości bodźców. Najmłodsze dziecko nie powinno być od razu zasypywane wieloma rodzajami impulsów. W miarę wzrostu wychowanka można dostarczać coraz większa ilość sygnałów i zachęcać do poznawania świata wielopoziomowo. 

2. Bezpieczeństwo malucha.

Dobór przedmiotów i wielkości elementów do wieku i zachowań dziecka. Zabawki sensoryczne dla najmłodszych powinny posiadać duże, widoczne i ciężkie do połknięcia części. 

3. Wybór zabawek z atestami.

Dzięki tej zasadzie, wszystkie zabawki sensoryczne dla dzieci spełnią swoje oczekiwania. Odpowiednie certyfikaty i oznaczenia, w szczególny sposób ułatwią wybór odpowiedniego przedmiotu, dopuszczonego do użytku przez najmłodszych. 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel