Zazdrość między rodzeństwem, jak sobie z tym poradzić.
Zazdrość jest normalną emocją, której każdy doświadcza w pewnym momencie swojego życia. Występuje, gdy osoba staje się zazdrosna, gdy widzi, że ktoś inny dostaje coś, czego chce. Kiedy rodzeństwo doświadcza zazdrości, może to prowadzić do kłótni i problemów między nimi. Zrozumienie czynników, które wywołują zazdrość między rodzeństwem, może pomóc obu grupom ludzi zrozumieć i przepracować te problemy. Jakie są najczęstsze problemy zazdrości w rodzeństwie, jak sobie z tym poradzić?
Zazdrość o młodsze rodzeństwo
Starsze rodzeństwo postrzega noworodka przede wszystkim jako konkurenta. Okazuj mu niechęć, objawiającą się obojętnością lub obojętnością. W niektórych przypadkach dzieci zachowują się nawet agresywnie: szczypią, szturchają lub gryzą dziecko. Oczywiście obowiązkiem rodzica jest odpowiednia reakcja w tej sytuacji, ale ważne jest, aby pamiętać, aby nie obwiniać dziecka za zachowanie. Pamiętaj, że jest to dla niego zupełnie nowa sytuacja i bardzo trudna. Jak radzić sobie z zazdrością dziecka?
Pojawienie się nowego członka rodziny nie powinno być zaskoczeniem dla starszych dzieci. To, kiedy podasz mu tak ważne informacje, zależy głównie od jego wieku. Im młodsze dziecko, tym później możesz mu powiedzieć. Jeśli Twój brzuszek już jest widoczny, nie ma sensu zwlekać, nie mówiąc już o oszukiwaniu dziecka. Pokaż mu zdjęcia USG i przyzwyczaj go do myśli, że jego rodzeństwo rośnie w środku. Sposób udzielania tych informacji powinien być dostosowany do oczekiwań i wieku Twojego dziecka. Przykład: Przedszkolak swoją wiedzę o świecie i środowisku opiera na konkretnych informacjach. Trzeba mu więc jasno powiedzieć, że poporodowa mama będzie w szpitalu, a potem wróci z dzieckiem do domu i będzie wymagała stałej opieki. Niektórzy rodzice przygotowują swoje młodsze rodzeństwo na pojawienie się dużego dziecka, pokazując mu zdjęcia lub filmy, na których jest dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że im młodsze dziecko, tym trudniej zrozumieć ten etap jego życia.
Jak radzić sobie z zazdrością między rodzeństwem?
Kiedy noworodek pojawia się w domu, trudno nie skupić na nim całej uwagi. Jednak ważne jest, aby pamiętać, aby okazywać miłość, aprobatę i zainteresowanie także pozostałym dzieciom. To, że musimy wykąpać niemowlaka, nie oznacza, że rezygnujemy z czytania naszym starszym dzieciom naszych ulubionych bajek na dobranoc. Bawmy się z nim dalej w jego ulubioną grę i postarajmy się znaleźć dla niego czas w ciągu dnia. Ale pamiętajmy też, że nie musimy dzielić czasu między nasze dzieci, możemy spędzić go razem, jak karmienie niemowląt, możemy opowiadać bajki starszym dzieciom. Unikajmy zwrotów typu: „Cicho bądź, bo dziecko śpi!” lub „Nie dotykaj go, bo zrobisz mu krzywdę!”. Zamiast tego najlepiej zaproponować cichą, wspólną zabawę i pokazać, jak delikatnie pogłaskać noworodka. Chłopiec potrzebuje uwagi i pochwał, które mogą zachęcić go np. do dalszej pomocy młodszemu rodzeństwu.
Zadbajmy o to, aby nawet gdy dzieci podrosną, spędzały trochę czasu sam na sam z każdym z nich. Tymczasem postarajmy się stworzyć im jak najlepsze warunki do wspólnej zabawy i zabawy z rówieśnikami. Ważne jest również, aby przywileje i wymagania rodzeństwa były zrównoważone, choć niekoniecznie identyczne - i powinny być dostosowywane, na przykład, wraz z wiekiem. Pamiętajmy, że sprawiedliwość nie oznacza równości – zawsze należy brać pod uwagę indywidualne potrzeby. Jedynym wyjątkiem jest miłość, a miłością należy się dzielić, aby każde z naszych dzieci mogło odczuwać tę samą miłość, jaką mają Mama i Tata.
Zazdrość między starszymi dziećmi - jak się zachować?
Nieporozumienia między rodzeństwem nieuchronnie doprowadzą do kłótni, narzekań, a nawet przeciągania się, bójek i tak dalej. Ale możesz codziennie uczyć, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych bez interwencji rodziców. Dzieci powinny nauczyć się samodzielnie rozwiązywać problemy, więc zachęcaj je do szukania rozwiązań tam, gdzie to możliwe. Spróbuj pomyśleć o konflikcie między rodzeństwem jako o dobrym przygotowaniu do dorosłego życia. Kłótnie, przepychanki i bójki, które teraz cię nękają, zaprocentują w przyszłości. Pozwalają rozwinąć umiejętności negocjacji i rozwiązywania konfliktów. To najlepsza szkoła życia. Pamiętaj jednak, aby zaspokoić wszystkie potrzeby dzieci, nie traktować ich jednakowo, ale słuchać tego, co słyszą i analizować to, co widzą. Dzieci powinny otrzymywać to, czego potrzebują, w „dawce” niezbędnej do ich prawidłowego rozwoju. Potrzeby każdego dziecka są inne, tak jak każde dziecko jest inne. Unikając powyższych błędów, minimalizujesz ryzyko nieporozumień i zazdrości między rodzeństwem.