Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zdrowy styl życia dzieci – co wiemy?

2023-08-29
Zdrowy styl życia dzieci – co wiemy?

Często słyszy się o tym, że dzieci nie odżywiają się zdrowo. Dobrze jednak, abyśmy zastanowić się nad tym, czym jest piramida zdrowego żywienia i stylu życia. Wielokrotne rozmowy na ten temat nie oznaczają jednak tego, że sprawa jest jasna.

Wprowadzenie zdrowego stylu życia

Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że zdrowy styl życia to nie jest coś, co pojawia się samoczynnie. To coś, co po prostu należy wprowadzić i to jest zadanie rodziców/bliskich. W końcu rodzice są odpowiedzialni za swoje pociechy. Nie ma także co ukrywać, że dzieci (młodsze i starsze) wolą sięgać po rzeczy, które niekoniecznie są zdrowe. Kłopot ten dotyczy także dorosłych. Gdyby potrzeba było jakiejś rady, z pewnością warto na to wszystko patrzeć w kategoriach inwestycji. Chodzi o własne zdrowie, a zdrowie jest przecież bezcenne.

Zasady dotyczące zdrowego stylu życia powinno się wprowadzać od najmłodszych lat. Należy przez to rozumieć m.in.:

 • 5 posiłków dziennie o stałej porze,
 • dużo warzyw i owoców – najlepiej w formie nieprzetworzonej,
 • spożywanie pełnowartościowych produktów,
 • zdrowy i spokojny sen,
 • codzienną aktywność fizyczną.

Przeczytaj: W co najlepiej zapakować fingerfood?

Zasady zdrowego stylu życia dzieci to nie tylko odpowiednie odżywianie. To także sport. Niektórzy mogą myśleć, że sport wiąże się wyłącznie z profesjonalizmem, ale nic bardziej mylnego.

Bardzo ważne jest też to, że ogromne znaczenie ma systematyczność. Zasady zdrowego stylu życia nastolatków to tak naprawdę kontynuowanie tego, o czym już wcześniej była mowa. Uzyskanie satysfakcjonujących efektów wymaga czasu.

Rozmowa o zdrowym stylu życia

Istotne jest również to, aby działania nie sprowadzały się wyłącznie do teorii. Z dzieckiem zawsze powinno się rozmawiać. Oczywiście tego typu rozmowy nie zawsze są łatwe, ale nie oznacza to tego, że należy z nich rezygnować. Z drugiej strony nie można zapomnieć o tym, iż teoria musi iść w parze z praktyką. Nie może być tak, że kończy się wyłącznie na słowach. Dzieci muszą zauważyć, że za słowami idą czyny. To najlepszy bodziec.

Warto też podejść do tematu przez pryzmat psychologii. Kategoryczne zakazy mogą wydawać się zasadne, ale czy ostre działanie zawsze przynoszą duże efekty? Wydaje się, że raczej należy spodziewać się efektu, który będzie odwrotny do zamierzonego. Tym samym dobrze jest iść na kompromisy. Byle tylko były to odpowiednie kompromisy. Weźmy sobie za przykład fast foody. Fast foody kojarzą się z niezdrowym jedzeniem – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Niemniej fast foody mogą oznaczać też zdrowie. Czy ktoś powiedział, że jedzenia nie można przygotować samodzielnie? Troska o zdrowy styl życia dzieci może okazać się prostsza, niż niektórym się wydaje. 

Zrozumieć siebie

Ważne jest też to, że w tym wszystkim nie chodzi o zasady. Jeśli się postaramy, bez większych problemów wymienimy nawet 10 zasad zdrowego stylu życia dla dzieci i młodzieży. Najważniejsze jest jednak to, żeby zrozumieć siebie. Zrozumieć, co dla mojego ciała jest najważniejsze. Wystarczy wrócić choćby do sportu – zdrowe dziecko to wysportowane dziecko. Tu nie ma dwóch różnych dróg. Warto może jeszcze dodać, że amatorska aktywność fizyczna to nawet krótkie spacery. Naprawdę niewiele trzeba, aby skutecznie zadbać o swoje zdrowie.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka?

O czymkolwiek byśmy nie rozmawiali, istotne jest też to, aby właściwie zadbać o zdrowie psychiczne dziecka. Jak należy to zrobić? Wydaje się, że jest to temat, w przypadku którego może pojawić się wiele wątpliwości.

Troskę o kondycję psychiczną można porównać do budowy domu. Krótko mówiąc, na początku potrzebne są odpowiednie fundamenty. Jak się można też domyślić, fundamenty te powstają w okresie dziecięcym. Ewentualne problemy wpływają później na:

 • prawidłowy rozwój,
 • funkcjonowanie w dorosłym życiu.

Wystarczy zwrócić uwagę na skalę samobójstw. Wydaje się, że jest to temat, o którym nie rozmawia się dostatecznie dużo. Wyobraźmy sobie jednak, jaki jest stan osoby, która postanawia popełnić samobójstwo. To, co rozgrywa się w głowie jest tak naprawdę trudne do przedstawienia.

Jeśli chodzi o rady dotyczące wspierania dzieci, trudno mówić w tak poważnej sprawie o jakiejś instrukcji. Niemniej na pewno warto pamiętać o:

 • spędzaniu z dzieckiem czasu,
 • budowaniu relacji (spędzanie z dzieckiem czasu nie powinno kojarzyć się z przymusem),
 • zabawie – maluch tego potrzebuje,
 • zachęcaniu do zabawy z innymi dziećmi

Naturalnie dużo zależy tego od tego, w jakim wieku jest pociecha. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że z biegiem czasu oczekiwania zaczynają się dość gwałtownie zmieniać.

Zobacz inne wpisy na blogu i dodajesz link https://www.ekomaluch.pl/Jak-bezpiecznie-wprowadzic-tran-do-diety-dziecka-blog-zul-1699260344.html

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel