Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zwierzęta dla dzieci – jakie zwierzę można mieć przy dzieciach?

2022-11-15
Zwierzęta dla dzieci – jakie zwierzę można mieć przy dzieciach?

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez zwierząt. Dzieci zazwyczaj już w wieku przedszkolnym zaczynają prosić o własne zwierzątko. Wybór i zakup zwierzęcia to poważna decyzja i z pewnością nie należy podejmować jej pod wpływem impulsu. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej w domu, w którym mieszkają dzieci?

Zwierzęta dla dzieci – co należy rozważyć przed podjęciem decyzji?

Wybierając zwierzęta dla dzieci, rodzice nie powinni zapominać, że nie jest to zakup kolejnej zabawki, a zapewnienie zwierzęciu prawidłowych warunków życia jest odpowiedzialnością dorosłych. Dziecko powinno oczywiście uczestniczyć w opiece nad pupilem w zakresie odpowiednim do swojego wieku i możliwości, jednak ostatecznie zwierzę będzie kolejnym domownikiem pod opieką i na utrzymaniu rodziców.

Przed podjęciem decyzji o zakupie lub adopcji zwierzaka koniecznie należy się upewnić, że żaden z domowników (w tym dzieci) nie jest na nie uczulony. Zdecydowanie zbyt często zdarzają się przypadki, kiedy dzieci zmuszone są rozstać się ze swoim czworonożnym przyjacielem, ponieważ nikt nie sprawdził wcześniej, czy nie maja alergii na sierść lub pióra.

Ważnym czynnikiem w czasie dokonywania wyboru zwierzęcia są nasze możliwości lokalowe, czasowe i finansowe. Malutki chomik generuje mniejsze koszty i potrzebuje zdecydowanie mniej miejsca oraz codziennej uwagi niż pies.

Zwierzęta domowe dla dzieci – jakie będą najodpowiedniejsze?

Najodpowiedniejsze zwierzęta domowe dla dzieci to takie, których obecność w domu w największym stopniu uda się włączyć w normalne funkcjonowanie całej rodziny. Jeśli dzieci mają uczestniczyć w opiece nad pupilami, należy w przemyślany sposób dostosować gatunek do wieku i możliwości dziecka.

Zwierzę dla dziecka – lepszy pies czy kot?

Ilość zwolenników posiadania psów jest zapewne zbliżona do miłośników kotów. Jedne i drugie zwierzęta mogą stać się niemal pełnoprawnymi członkami rodziny i to na wiele lat. Jednak jeśli naszym celem jest wybór zwierzęcia dla dziecka, to kot może okazać się zdecydowanie zbyt niezależny i trudny do okiełznania. Małe dzieci są bardzo ekspresyjne, chciałyby głaskać i przytulać swoje zwierzątko. Tymczasem koty nie zawsze mają ochotę na czułości, a połączenie ostrych pazurków z wrodzoną niezależnością może być niebezpieczna dla maluchów. Decydując się na większe zwierzę do domu, w którym mieszkają dzieci, lepiej wybrać psa. Ważne jednak, aby był to pies dobrze znoszący towarzystwo najmłodszych, niewykazujący agresji. Oczywiście, odpowiedzialnością rodzica będzie nauczenie dziecka odpowiedniego traktowania czworonoga i uświadomienia mu, że nie jest to zabawka.

Małe zwierzęta domowe dla dzieci – chomiki, świnki, myszki, króliki….

Jeśli w domu nie ma warunków do trzymania psa lub kota, ze względu na przykład na ograniczony metraż lub tryb życia członków rodziny, nie pozostawiający dość czasu na codzienne długie spacery, można rozważyć zakup mniejszego zwierzątka. Małe zwierzęta domowe dla dzieci mają sporo zalet:

  • są milutkie, dzieci uwielbiają je obserwować i głaskać miękkie futerko,
  • opieka nad nimi nie jest szczególnie kłopotliwa,
  • najczęściej wybieranym niewielkim gryzoniom (takim jak chomiki) wystarczy niezbyt duże terrarium lub klatka, regularne karmienie i zapewnienie wody w poidełku.

Trzeba jednak pamiętać, że chomiki są zwierzętami nocnymi, mogą więc hałasować wtedy, kiedy chcemy spać. Świnki morskie i szynszyle z kolei są aktywne w ciągu dnia, podobnie jak króliki. Żyją przynajmniej trzykrotnie dłużej niż chomiki i potrzebują nieco większych klatek. Dzięki większym rozmiarom, bardziej nadają się jednak dla najmłodszych dzieci. Nie są tak delikatne, a poza tym dużo łatwiej się oswajają i przywiązują do właścicieli.

Zwierzęta dla dzieci – jakie wybrać dla małego alergika?

Jakie zwierzęta dla dzieci wybrać, jeśli u malucha stwierdzono alergię na sierść lub pióra ptaków? Nie chcąc rezygnować z posiadania zwierzątka w domu, trzeba wybierać gatunki niealergizujące. Mogą to być psy, które zamiast sierści mają włosy, albo zwierzęta całkowicie pozbawione okrywy włosowej.

Złota rybka czy żółw?

Do najczęściej wybieranych zwierząt domowych dla dzieci z alergiami skórnymi należą rybki. W ich przypadku dziecko nie ma możliwości wejścia w bezpośrednią interakcję z pupilem, jednak codzienne karmienie rybek i ich obserwacja również mogą dostarczać dziecku cennych doświadczeń.

Dobrym pomysłem może być również żółwik, zwłaszcza lądowy. Jego pielęgnacja nie jest wcale kłopotliwa, trzeba jednak zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości terrarium i lampy nagrzewające. Choć żółwie niekoniecznie kojarzą się ze zwierzątkami do przytulania i głaskania, to kontakt fizyczny z nimi jest jak najbardziej możliwy. Trzeba jednak pamiętać, że gady te należą do zwierząt wyjątkowo długowiecznych i żółw kupiony dla dziecka może mu towarzyszyć później przez resztę życia.

Niezależnie od tego, jakie zwierzęta dla dzieci wybierzemy, konieczne będzie zapewnienie im komfortowych, bezpiecznych warunków życia. Z pewnością odpłacą oddaniem i przywiązaniem do swoich małych opiekunów.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel