Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Poradniki przydatne w wychowania dziecka – lista ciekawych książek

2022-10-21
Poradniki przydatne w wychowania dziecka – lista ciekawych książek

Jako świeżo upieczeni rodzice chcemy jak najlepiej dla naszego dziecka. Wszyscy wkładamy ogrom trudu w to, aby nasze dziecko rozwijało się jak najlepiej. Żałujemy, że do wypisu ze szpitala nie jest dołączany uniwersalny poradnik, jak wychować dziecko. Rynek wydawniczy jest przepełniony wieloma, różnorodnymi książkami, które dotyczą rozwoju i wychowania dzieci. Niestety opieka nad dzieckiem pochłania bardzo dużo czasu, nie mamy możliwości przeczytać wszystkiego. Dlatego też stworzyliśmy listę ciekawych książek, które mogą pomóc zdobyć wiedzę dotyczącą wychowania naszych dzieci. 

Czym jest wychowanie dziecka i kiedy rozpocząć ten proces? 

Wychowanie dziecka to nic innego jak uczenie się i nauczanie. Dlatego warto wiedzieć, że jako rodzice rozpoczynamy pracę związaną z wychowaniem naszych dzieci już z chwilą ich pojawienia się na świecie. Tuląc niemowlę uczymy je, że może na nas liczyć, jak również tego, że ramiona rodzica to miejsce wypełnione bezpieczeństwem. Każda interakcja z niemowlęciem traktowana jest jako wychowanie. To my jako rodzice, wywieramy największy wpływ na dziecko. Proces wychowania zachodzi bez przerwy. 

Podstawy wychowania dziecka są takie same dla niemowlęcia, dla starszych dzieci, a nawet dla nastolatków. Wychowanie powinno opierać się na wzajemnym szacunku, empatii i zrozumieniu. Wraz z rozwojem naszego dziecka, zmieniają się jednak rodzicielskie oczekiwania względem niego.  

 

Jakie poradniki nt wychowania dzieci wybrać na początek rodzicielskiej drogi?

Na początku rodzicielskiej drogi nie wiemy, czy zachowania, które prezentuje nasze dziecko mieszczą się w tzw. normach rozwojowych. Często z pomocą przychodzi poradnik o wychowaniu dzieci, który zawiera opisy umiejętności i różnorodnych zachowań, które są normą w danym wieku dziecka. 

Dobrze napisany poradnik wychowania dzieci dla rodziców często pozwala nam zrozumieć, niektóre zachowania dzieci, a także wskazuje, kiedy zachodzi konieczność udania się do specjalisty na konsultacje. 

Wychowanie niemowlaka - poradnik, który warto znać:

Wspomniane powyżej pozycje dadzą nam wskazówki, dotyczące wychowania najmłodszych członków naszej rodziny. Możemy z nich czerpać wiedzę, jak zbudować silną relację z dzieckiem. Pozwalają one na zrozumienie potrzeb naszych dzieci, a także na poznanie przyczyn najczęściej pojawiających się niepożądanych zachowań. W wymienionych poradnikach, wychowanie dziecka opisane jest jako długotrwały proces, na który składa się wiele różnorodnych czynników. Większość wspomnianych książek dostępna jest w dobrych sklepach internetowych, na przykład w < a href="https://www.ekomaluch.pl">ekologicznym sklepie internetowym dla całej rodziny< /a>. 

Ważnym elementem wychowania niemowląt jest wprowadzanie ich w świat samodzielnego jedzenia. Warto poznać i zapamiętać podstawową zasadę dotyczącą karmienia dzieci. Jako rodzic jesteśmy odpowiedzialni za to, co, kiedy i ile dziecko dostanie do zjedzenia, natomiast do odpowiedzialności dziecka zależy to co i w jakiej ilości zje. Wiele wskazówek dotyczących karmienia dziecka i rozszerzania diety znajdziemy w poradniku < a href="https://www.ekomaluch.pl/product-zul-59646-BLW-Bobas-lubi-wybor-Wyd-II.html">BLW. Bobas lubi wybór< /a>. 

Wychowanie małych i starszych dzieci

Każdy z nas - doświadczonych rodziców - miał w ręce niejeden poradnik. Wychowanie dziecka to jednak nie tylko książkowa wiedza.  Bardzo ważne jest wytworzenie więzi i dobrej relacji z dzieckiem. Tworzą one podstawę wychowania autorytatywnego, czyli takiego, w którym wychowujemy dzieci w ogromnym szacunku i empatii. W tym stylu wychowawczym nasze oczekiwania względem dziecka ustawione są na poziomie jego możliwości. W tym przypadku płaczące dziecko wspierane jest poprzez pocieszanie, przytulanie i kontakt fizyczny.

Ważnym elementem wychowania starszych dzieci jest nauczenie ich współdziałania z innymi członkami społeczeństwa, jak również pokazanie sposobów działania i funkcjonowania w świecie, który nie jest idealny. Wiedza zawarta w poradniku "Dziecko z bliska idzie w świat" Agnieszki Stain, pomoże nam wesprzeć dzieci w rozwoju samodzielności. Ale przede wszystkim sprawi, że zyskamy wiarę w nasze rodzicielskie kompetencje i umiejętności. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel